9 Memoriał im. Kamili Skolimowskiej – mityng pełen gwiazd

Od krótkiego klipu video wspominającego naszą wspaniałą młociarkę, najmłodszą złotą medalistkę olimpijską rozpoczął się Memoriał Kamili Skolimowskiej. A po krótkich przemówieniach Pana Witolda Bańki Ministra Sportu i Turystyki, Pana Wojciecha Saługi Marszałka Województwa Śląskiego oraz Pana Roberta Skolimowskiego ojca Kamili na stadionie nastała przejmująca cisza…

Ponad 41,000 ludzi przybyło do Chorzowa na Stadion Śląski, aby uczcić pamięć Kamili Skolimowskiej i dopingować znakomite gwiazdy polskiej i światowej lekkiej atletyki. Wszyscy sportowcy zgodnie przyznali, że ilość obecnych kibiców ich zaskoczyła i czuli się niesamowicie – co najmniej jak na imprezie mistrzostw Europy czy świata.

Justyna Święty-Ersetic: Tylu kibiców na trybunach jeszcze bardziej nas dopinguje do uzyskiwania jak najlepszych rezultatów. Oni dają nam dozwolony doping (uśmiech).

Adam Kszczot: Bardzo fajny stadion, super, że tyle ludzi przyszło. Ta ogromna inwestycja w Stadion Śląski zwraca się w radości fanów.

Kibice byli mocno zaangażowani we wszystkie konkurencje, kibicowali każdemu, bez wyjątków, ale oczywiście największe brawa i okrzyki zebrali „nasi” medaliści z niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Berlinie.

Na bieżni i boisku – przy głośnych oklaskach – wystąpili też sportowcy niepełnosprawni oraz odbyły się biegi na 100m dzieci.

Atmosfera była wyjątkowa, a sportowcy dali nam wiele radosnych momentów.

Zaciętą walkę stoczyli oszczepnicy, a trzech z nich uzyskało wyniki powyżej 80m. Zwyciężył Andreas Hofmann – 83,81m, drugi był Marcin Krukowski – 83,32m, a trzeci Cyprian Mrzygłód – 82,52m.

Aliona Dubitskaya z wynikiem 19,06m zwyciężyła w konkursie pchnięcia kulą. Druga była złota medalistka z Berlina Paulina Guba – 18,14m.

Ewa Swoboda z najlepszym wynikiem w sezonie – 11,23 – wygrała bieg na 100m.

Amerykanin Ronnie Baker wygrywając 100m z czasem 9,87 nie tylko ustanowił nowy rekord życiowy, ale też poprawił rekord mityngu i uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie na tym dystansie.

W biegu na 1500m Sofia Ennaoui srebrna medalistka ME w Berlinie przegrała tylko z Colleen Quigley, która czasem 4:03,02 ustanowiła rekord życiowy. Czas Sofii – 4:03,28.

W skoku o tyczce zacięta i fascynująca rywalizacja zakończyła się ostatecznie zwycięstwem Piotra Liska, który skoczył 5,85m.

Biegi na 400m zostały poświęcone zmarłej niedawno Irenie Szewińskiej.
Caster Semenya z czasem 50,06 i nowym rekordem mityngu wygrała rywalizację pań na 400m. Podwójna Mistrzyni Europy z Berlina Justyna Święty-Ersetic była druga z czasem 51,45.

W biegu mężczyzn na jedno okrążenie najlepszy okazał się Steven Gardiner. Jego wynik – 44,43 – to wyrównany najlepszy wynik w historii uzyskany na 400m w Polsce. Drugi był Karol Zalewski z czasem 45,32.

Mistrz Europy z Berlina w pchnięciu kulą potwierdził swoją dobrą dyspozycję. Michał Haratyk z wynikiem 21,33m wygrał rywalizację z nowozelandczykiem Tomem Walshem o 5cm.

W ostatnim biegu tego wieczoru Marcin Lewandowski triumfował na 800m z czasem 1:44,99. Drugi na mecie był Marokańczyk Mostafa Smaili – 1:45,35, a trzeci Adam Kszczot – 1:45,48.

W konkurencji memoriałowej – rzucie młotem – zwyciężyli Joanna Fiodorow i Paweł Fajdek.

Fiodorow z najlepszym wynikiem w sezonie – 74,39m, a Fajdek z wynikiem 79,44m.

To był naprawdę wspaniały mityng!

 

Pełne wyniki:TUTAJ

nika

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s